שיפוץ בתים – כל מה שתצטרכו לדעת

דף הבית » מגזין עיצוב פנים » שיפוץ בתים » שיפוץ בתים – כל מה שתצטרכו לדעת

שירי שלום מעצבת פנים

|
תוכן עיניינים

המידע הבא נאסף ונרכש לאורך שנים של ניהול פרוייקטים בשיפוצים ובנייה, תכנון ומציאת פתרונות, היכרות מעמיקה עם עולם הספקים, מפרטים, איכות עבודה וביצוע. בכל מספר שנים, הבית שלנו זקוק לתחזוקה מבנית מחודשת, שיפוץ הבית.

לעיתים זה מתבטא בתיקוני צבע, והחלפות נקודתיות של רהיטים או סטיילינג, שאת רובם נוכל לעשות לבד.

אך מה קורה כשהבית או הדירה ישנים, ויש צורך בשיפוץ כללי ומקיף?

במקרה הזה, לא מומלץ לגשת לשיפוץ הבית לבד, אלא עם מעצבת פנים מקצועית שתלווה אתכם ותדריך אתכם בדרך, ותמנע מכם לעשות את כל הטעויות האפשריות. אז בואו נתחיל דווקא במקומות שהכי נרצה להימנע מהם- הטעויות בשיפוץ בתים.

הטעויות שלא תרצו להצטער עליהן בשיפוץ בתים

מדידת הנכס

אם הבסיס לכל בית הוא שלד הבטון- הבסיס לכל תכנון הוא מדידה עדכנית ומדוייקת. אל תוותרו על מדידה מדוייקת של הנכס שלכם. נתונים מדוייקים יחסכו לכם כספים רבים, עיכובים, ריבים עם הקבלן וחוסר שביעות רצון. הנתונים המתקבלים במדידה הם קריטיים עבור תיאום כל האלמנטים, תכניות העבודה לביצוע, ודיוק הכמויות לרכישה ותמחור העבודה על ידי הקבלן.

היו הזדמנויות בהן מדידה טובה ומקצועית חסכה ללקוחותיי עשרות אלפי שקלים, כיוון שיכולתי להשמיש מערכות קיימות בנכס, ולשלב אותן בתכנון. מדידה מדוייקת בה מצויינים מיקומים מדוייקים של קורות | עמודים | תשתיות שנשארות או לפירוק | ספי חלון | חומות | שבילים | מדרגות ועוד… כל אלו יועילו רבות בהמשך לשיפוץ בית יעיל וקל ככל האפשר.

הגדרת השפה העיצובית

אחד הדברים הראשונים שחשוב לעשות בתחילת תהליך שיפוץ בית, הוא הגדרה של השפה העיצובית. בפגישת ייעוץ המכינה לשיפוץ הבית נבדוק תחילה ולפני הכל, מה אתם באמת אוהבים. אבחון הטעם שלכם, הגוונים והחומרים שמושכים אתכם, ינחה אותי כמעצבת בתכנון הפרויקט כולו. אני מאמינה שהבית צריך להיתפר סביב דייריו כחליפה מחויטת. וכפי שכל אחד ואחד מלקוחותיי הוא ייחודי ושונה, כך גם שיפוץ הבית ועיצובו צריך להיתפר בהתאמה אישית וכיצירת אמנות פרטית משלהם.

עיצוב פנים מודרני
עיצוב פנים: שירי שלום | צילום: אורן עמוס

אל תוותרו על הדמיה

תתפלאו לגלות כמה הכלי המדהים הזה, עוזר לייעל ולשפר את תוצאות התכנון. אך מעל הכל, קבלת תמונות ההדמיה של הבית שלכם, זהו רגע מרגש שבו אתם מקבלים ודאות ותמונה ממשית של העיצוב הייחודי שנתפר עבורכם.

לאחר קבלת הדמיה ניתן לצאת בביטחון ובהתרגשות אל שיפוץ הבית. כמעט בכל שיפוץ בית בעיצובי, אני מייצרת אלמנטים חדשים ויצירתיים שלא ראיתי בשום מקום אחר.

לרבים מלקוחותיי עולה קושי לדמיין את הרעיון החדשני, וההדמיה עוזרת להם לראות מהו החזון ודוחפת את הבית אל רמות אסתטיקה חדשות ומופלאות.

הדמיה מיכל פררה עיצוב פנים שירי שלום
הדמיה מיכל פררה עיצוב פנים שירי שלום

שיפוץ דירה ישנה ושיפוץ בית פרטי

שיפוץ בית מגורים מתחלק לשיפוץ דירה ישנה ושיפוץ בית פרטי, דבר זה מצריך הבנה, ניסיון עשיר והתאמה מדויקת בין צרכי הלקוח וטעמו לתקציב שלו.

שיפוץ דירה ישנה

שיפוץ דירה ישנה יכלול לרוב תכנון וחלוקה מחודשת של חלקי הבית בהתאם לאורח החיים ולשינויים שהמשפחה עברה בשנים האחרונות.
בשיפוץ דירה ישנה הבית מקבל תכנון מחודש לקירות הפנים, חלוקה הממצה את יכולות הדירה, ובהתאם לכך משתנים מיקומי החשמל, התאורה והאינסטלציה. בשיפוץ הבית מומלץ להחליף את צנרות המים בצנרת חדשה ולטכנולוגיה מתקדמת, ולמקם חנוכיות מים חדשות, כל זאת בהתאמה לתכנון ומיקום חדרי הרחצה.

מה שנראה משימה פשוטה לביצוע בהתחלה, עלול לעורר בעיות רבות בהמשך השיפוץ, ולעלות לנו ביוקר. תכנון שיפוץ דירה במדויק, ועבודה עם סט תוכניות אדריכליות מקצועיות ומפורטות, יחסכו לקבלן שלכם ולכם הוצאות מיותרות, כאב ראש והימנעות מראש מטעויות שאתם עלולים להצטער עליהן אחר כך.

דירת גן בחיפה

שיפוץ בית פרטי

בשיפוץ בית פרטי ישן, נעשה חלוקה מחודשת לחללי הפנים, ניצור יחידות מגורים לכל אחד מבני המשפחה, ונתכנן חלל מרכזי מרשים ומרהיב שישרת את המשפחה בחיי היום יום ואירוח. שיפוץ בית פרטי ישן הוא מורכב יותר משיפוץ דירה.

בשיפוץ בית פרטי יש צורך בעבודת תכנון מקיפה ויסודית. עיצוב הפנים בשיפוץ בית פרטי יכלול חלוקה מחודשת ותכנון עבור כל חלקי הבית, החלפת מערכות המיזוג, האלומיניום, דלתות כניסה ודלתות פנים, ריצופים, חיפויים, כלים סניטרים, עיצוב מחודש של גרם המדרגות, מעקות, מטבח ונגרויות. בשיפוץ בית פרטי יש גם צורך בטיפול במעטפת הבית, טיפול בגג, איטום ואף החלפת רעפים, הסרה וחידוש טיח בקירות החוץ, תכנון מחודש עבור שבילי הכניסה, החלפת שערים, סלילת חנייה, הקמת גינה, ואף הוצאת היתר עבור בריכה.

עם זאת, החופש להתאמת הבית לצרכים האישיים שלכם והיכולת להפוך אותו לארמון הפרטי שלכם מונחים בכף ידכם. עם קצת תעוזה, יצירתיות ודמיון, תוכלו להשיג תוצאה מרהיבה שתהנו ממנה שנים רבות.
מעצבת פנים מוכשרת תתכנן שיפוץ עבור בית פרטי תוך התחשבות מלאה בכיווני האור, כיווני האוויר, גדלי המפתחים ותיצור דו שיח הרמוני בין החוץ לפנים הבית.

עיצוב בית

שיפוץ בית פרטי- היכן מתחילים?

עיצוב ותכנון שיפוץ עבור בית פרטי מתחיל בהיכרות עם המשפחה, אופי דיירי הבית, הגילאים והצרכים שלהם. דיוק צרכי המשפחה, והיכרות עם ההעדפות והחלומות שלכם, לצד תקציב מגובש, מאפשרים לתפור עבורכם בית פרטי שהוא חליפה מדויקת למידותיכם.

לצד זאת, חשוב לשלב דינמיות ומחשבה עתידית, שתאפשר בית פונקציונלי שנותן מענה מושלם לאורך שנים. הורים רבים מבקשים לשכן שני ילדים באותו החדר, עד גיל מסוים, ולאחר מכן להעבירו ליחידת מתבגר פרטית יותר.

בהמשך, כשהילדים מתבגרים ועוזבים את הקן, יחידות הורים רבות הופכות למנותקות ולא נגישות לאזור הציבורי של הבית, או ממוקמות במעלה מדרגות שכבר אינן נגישות לעת זקנה. יחידת דיור היא יתרון נוסף של בית פרטי. הוספת יחידת דיור בשיפוץ לבית פרטי מאפשרת הכנסה נוספת.

בית פרטי ברמת השרון
שיפוץ בית פרטי : שירי שלום | צילום:אורן עמוס

השלב הבא בתכנון לשיפוץ בית פרטי הוא מיקום השימושים הראשיים בבית. המטבח, הסלון, פינת האוכל, שרותי האורחים והכניסה, כל אלו לרוב יתוכננו במרחב הציבורי של הבית שלכם.

בבית הישראלי המטבח הוא לב ליבו של הבית, חשוב לתכנן מטבח חכם שיקצר את זמני הבישול והניקיון, ויעניק חוויה של התכנסות לבני המשפחה, יאפשר חווית אירוח מהנה, יהיה מזמין ופתוח אל המרחב הציבורי של הבית.

עיצוב בית פרטי בהוד השרון
בכל בית פרטי כיום עולה דרישה לתכנן מטבח חיצוני. עיצוב: שירי שלום | צילום : אורן עמוס

לא רחוק מהמטבח, אני אוהבת למקם מטבח חיצוני נגיש ומאובזר. שעוזר לשמור שכל הריחות החריפים יישארו בחוץ. ושנוכל לארח בקלות ובנוחות גם בגינת הבית.

שרותי אורחים מעוצבים ודרמטים, תורמים לחוויה העיצובית של קומת הקרקע. הם מעניקים חווית ספא אינטימית, ובשילוב ברזים יפים ותאורה נעימה ורכה, משמשים הפתעה נעימה לאורחים.

עיצוב מקלחת בבית פרטי בהוד השרון
שרותי אורחים מפנקים. עיצוב: שירי שלום | צילום : אורן עמוס

יחידת ההורים מצריכה התייחסות מיוחדת.גודלה ומיקומה ישפיעו על הפרטיות, חדר הורים מפנק תורם לאינטימיות וזוגיות מוצלחת. מומלץ לשלב ביחידת ההורים מרפסת מפנקת או יציאה נפרדת אל הגינה. עבור הילדים מומלץ לתכנן אגף משלהם, כאשר לכל ילד יחידת מתבגר עם חדר רחצה פרטי שיהיה שמיש במיוחד מגיל ההתבגרות ואילך.

קומת המרתף, במידה וקיימת בבית ולא הושמשה עבור יחידת דיור, מצויינת לפעילות חברתית, לחדר מדיה/קולנע בייתי, חדר משחקים, וגם לחדרי עבודה ואיחסון.

עיצוב בית פרטי בהוד השרון
עיצוב בית פרטי : שירי שלום | צילום : אורן עמוס

עיצוב בתים פרטיים כמו גם עיצוב דירות יוקרה, דורשים קו עיצובי העובר כחוט השני בין כל חלקיו. כבר בפגישת הייעוץ הראשונה שלנו יחד, נברר לאילו חומרים אתם נמשכים יותר, ומה מדבר אליכם. מתוך ספריית חומרים עשירה ומגוונת במשרדנו, נבנה עבורכם שפה עיצובית מדוייקת, שתהיה החוט המקשר בעיצוב ובשיפוץ הבית שלכם.

מה צריך עבור שיפוץ בית פרטי?

  • מדידה עדכנית של הבית, מפה טופוגרפית (עם קבלת המדידה מהמודד, ניתן להתחיל בהליך התכנון).
  • סט תכניות אדריכליות הכולל:
    תכנית הריסה | תכנית בניה | חתכים וחזיתות מפורטים | תכנית אינסטלציה | תכנית חשמל, תאורה ומתח נמוך | תכנית פיתוח חוץ (שבילים, חנייה, החלפת שוחות ביוב, תאורת חוץ, תכנון בריכה, תכנון מטבח חיצוני ופרטי קירוי ,יציקת חומות והיתר במידת הצורך)| תכנית הנמכות תקרה | תכנית ריצוף | פריסות אריחים לחדרי הרחצה | פרטי קופינג וכמויות ספים לחלונות | רשימות אלומיניום | פרטי נגרות | תכנית מטבח מפורטת | רשימת כמויות של חומר לבן לרכישה.

עיצוב סלון

למה חייב מעצבת פנים עבור שיפוץ?ֿ

שיפוץ בתים כרוך בסנכרון בין כל כך הרבה פונקציות, אנשי מקצוע, ספקים, כמויות, פרטים ותיאומים. העולם מתפתח ומשתנה, טכנולוגיות חדשות נכנסות אל השוק כל הזמן, ואתם צריכים מעצבת פנים מקצועית שתוכל לפרוס בפניכם את כל האפשרויות, ואת כל היתרונות אל מול החסרונות.

הדבר הכי טוב שתעשו עבור עצמכם הוא לקחת מעצבת פנים מומחית בשיפוץ בתים, שניהלה שיפוצים רבים, ותהיה שם עבורכם בכדי למנוע מכם לעשות את כל הטעויות האפשריות. אך מעל לכל זה, אתם משקיעים כסף וזמן, ומצפים לתוצאה שתשרת אתכם בכיף ובהנאה שנים רבות, לכן, מה שאתם צריכים זה מישהו שיתרגם אתכם במדוייק אל סט תכניות מהוקצע ומשויף, שבו כל ההנחיות המקצועיות יסומנו במחשבה ובהתחשבות בכל הגורמים הכרוכים. רבים מלקוחותיי יעידו כי עצם הליווי שלי איתם בעיצוב פנים אל מול הספקים השונים, העניק להם הנחות בשווי עשרות אלפי שקלים, שירות שהיו מרוצים ממנו ושקט נפשי.

עיצוב פנים סלון
צילום: אורן עמוס

הסכמים והבטחות

כשלמדתי מוסיקה ברימון, זכיתי ללמוד אצל אחד המפיקים הגדולים בארץ- משה לוי. באחד השיעורים הראשונים הוא אמר משפט שמאז מלווה אותי בכל תחומי חיי ״אל תבטיחו – תקיימו״.
אחד הדברים הכי חשובים בתהליך שיפוץ הבית הוא קבלת מידע מלאה, מקיפה וכתובה. ספק שמבטיח הבטחות בפעם הראשונה שאתם פוגשים בו או עובדים איתו, זה לא מספיק. אנחנו צריכים הוכחות- לשוחח עם לקוחות עבר שלו, לראות פרוייקטים שלו בשיפוץ בתים ועוד…

חשוב שתדעו בדיוק מה אתם מקבלים ומה מגיע לכם, באיזו מסגרת זמנים, ומה כוללת חבילת השירות או המוצרים אצל כל ספק אליו נלך. ההסכם החשוב והקריטי מכולם, הוא בעיניי הסכם העבודה עם הקבלן. שוק הבנייה רווי בקבלנים מכל הסוגים. יש קבלנים מצויינים שאכן מחפשים לבצע עבודה מדויקת ואיכותית, ולבנות קהילת לקוחות מרוצים שסומכים עליו. עם זאת, אני נתקלת גם בקבלני שיפוצים מהסוג שאינו ראוי לעבודה שלכם.

אז איך מזהים אותם?

מעצבת הפנים שלכם, צריכה לייעץ לכם בבחירת הספקים השונים, והנסיון שלה בעבודה המגוונת מולם, עם לקוחות נוספים, יעיד על תהליך עבודה מסודר, עקבי ואמינותם.

שימו לב שהקבלן שלכם יודע לקרוא תכניות היטב. אם מתעוררות אצלו שאלות בנוגע לתכנון זהו סימן שהוא אכן מבין אותן, ורוצה להבין אותן יותר לעומק. קבלן שפונה ללקוח, ושואל אותו שאלות מקצועיות, ומתחיל לספר סיפורים או משתמש בלשון הרע על המתכנן או אחד הספקים הנבחרים- זה סימן לא טוב.

בדרך כלל קבלנים טובים, שרוצים להוציא עבורכם הצעת מחיר ולתת שירות, יתקשרו ישירות אליי כמתכנת כדי להבין את המפרט המתבקש בתכניות, את פרטי הביצוע, את מורכבות התכנון וכו… זה מראה על יעילות, חיסכון בזמנים ומקצוענות.

ההסכם מול הקבלן חייב לכלול הצעת מחיר מפורטת על חלקי העבודה, גאנט זמנים לביצוע כל שלב ושלב, ביטוח המבנה, הפועלים וצד שלישי.

לסיכום

זכרו שהזול הוא היקר והקיפו את עצמכם באנשי מקצוע טובים ואמינים שאתם סומכים עליהם. מזמינה אתכם לבחור בי להיות המעצבת שלכם,  לשפץ ביחד את בית החלומות שלכם, ולהצטרף לקהילת לקוחותיי המרוצים, שכבר הפכו לחבריי.

שיפוץ בתים
צילום: אורן עמוס
כותבת המאמר: שירי שלום מעצבת פנים

נעים להכיר, אני שירי שלום, מעצבת פנים ומוצר.
מאז שאני זוכרת את עצמי, אסתטיקה ועיצוב היו חלק ממני.
היום אני מגשימה חלום ועושה מה שאני הכי אוהבת. לעצב.
כשאני לוקחת פרויקט חדש, אם זו דירה, בית, אולם תצוגה, לובי, מסעדה, ספא או מלון, הכימיה שלי ושלכם חשובה לי מהכל.
מזמינה אתכם להצטרף לחווית עיצוב סוחפת ומקצועיות חסרת פשרות.

מוזמנים לשתף:

כתבות נוספות העשויות לעניין אותך
דילוג לתוכן